Sadzonki truskawek Elsanta

 

Sadzonki truskawek Elsanta

– jest to odmiana truskawek pochodząca z Holandii, powstała w wyniku krzyżówki dwóch innych odmian truskawek: Gorella  x Holiday. Elsanta należy do grupy odmian średniowczesnych, której okres dojrzewania owoców przypada na kilka dni (od 3 do 5 dni) przed owocami truskawek Senga Sengany. Odmiana jest wybitnie deserowa. Sadzonki truskawek Elsanta doskonale nadają się zarówno do uprawy sterowanej w gruncie jak również do uprawy pod osłonami.  Charakterystyczna dla tej odmiany jest dość duża plenność. Elsanta zaliczana  jest do najczęściej i najchętniej uprawianych odmian w Europie.

Roślina truskawki Elsanta charakteryzuje się średnio silnym wzrostem, natomiast na glebach żyznych i od dużej wilgotności wzrost jest bardzo silny. Luźny, wzniesiony pokrój. Wydłużone, głęboko ząbkowate liście, średniej wielkości i duże liście. Słabą stroną tej odmiany jest niestety fakt, iż sadzonki truskawek Elsanta są podatne na choroby systemu korzeniowego i przemarzanie, liście sadzonek są bardzo wrażliwe wrażliwe na mączniaka prawdziwego truskawki.  Roślina dość odporna na choroby liści takie jak białą i czerwoną plamistość.

Owoce truskawki Elsanta są średnioduże i duże, jasnoczerwone z lekko niewybarwionym wierzchołkiem, posiadające silny połysk. Miąższ owoców jest jasnoróżowy do jasnoczerwonego. Owoce truskawek Elsanta są wyjątkowo smaczne, aromatyczne, ze specyficznym „malinowym” posmakiem. Owoce są jędrne i trwałe przez co bardzo dobrze znoszą nawet odległy transport oraz idealnie nadają się na dłuższy termin przechowywania. Dodatkowym atutem tej odmiany jest fakt, iż owoce są mało podatne na szarą pleśń. Niestety wrażliwe na skórzastą zgniliznę.