Sadzonki truskawek Senga Sengana

Kwalifikowane sadzonki truskawek Senga Sengana

Sadzonki truskawek Senga Sengana

– jest to uprawna odmiana truskawek pochodząca z Niemiec, gdzie w miejscowości Markee została po raz pierwszy wyhodowana przez Reinholda von Sengbusch poprzez wolne zapylenie odmiany ‚Sieger’.  Na stałe do uprawy została wprowadzona w 1945 roku. Sadzonki truskawek Senga Sengana są bardzo powszechne w Polsce. Uprawy są najczęściej przeznaczone głównie dla przetwórstwa. Senga Sengana należy do grupy odmian późnych, przez co jest w naturalny sposób chroniona przed uszkodzeniami przez przymrozki.  Bardzo plenna. Charakterystyczny dla tej odmiany jest również długi okres kwitnienia, który wynosi około 25 dni.

Senga Sengana to bylina o zwartym pokroju i silnym wzroście.

Odmiana wyróżnia się szczególnie bardzo bogatym ulistnieniem. Liście tej rośliny osiągają średnia lub dużą wielkość. Kolor blaszki liściowej jest ciemnozielony, gładki, lśniący o brzegach szeroko i podwójnie ząbkowanych. Długi i sztywny ogonek liściowy.

Kwiaty w okresie kwitnienia rozkładają się w licznych, luźnych kwiatostanach. Łodygi kwiatostanowe osiągaja podobną długość do ogonków liściowych, są bardzo mocno owłosione i pokładają sie na podłożu pod wpływem ciężaru owoców.

Pierwsze dojrzewające owoce truskawki Senga Sengana są duże nawet do 7,5 g, później średnie a pod koniec zbiorów bardzo małe i drobne. Truskawki tej odmiany mają ciemnoczerwony, jednolicie wybarwiony na całej powierzchni zarówno skórki jak również miąższu kolor. Same owoce truskawek są mało jędrne. Szypułka łatwo oddziela się od owoców. Jest to odmiana bardzo ceniona przede wszystkim za wspaniały aromat i smak. Ze względu na swoje walory smakowe Senga Sengana idealnie nadaje się na przetwory, konfitury, mrożonki jak również na świeże desery.

Sadzonki truskawek Senga Sengana jak rownież dorosłe już jej rośliny w przeciwieństwie do innych odmian truskawek wyróżniają się bardzo dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak mróz czy susze. Odmiana ta jest odporna na choroby systemu korzeniowego i nicienie. Niestety jednak liście rośliny mogą być porażane przez białą plamistość liści a owoce są bardzo podatne na jedną z najbardziej powszechnych chorób truskawek – szarą pleśń.